WhatsApp
Telefon
Pompalı Cihazlarda Elektrik Kesildiğinde Cihaz Devre Dışı Kalır mı?
09 Kasım 2022, 15:49

Pompalı Cihazlarda Elektrik Kesildiğinde Cihaz Devre Dışı Kalır mı?

Pompalı Cihazlarda Elektrik Kesildiğinde Cihaz Devre Dışı Kalır mı?

 Pompa aksamından bahsedildiğinde, akla doğrudan su ile çalışan mekanik sistemler gelse de günümüzde kullanılan pompa makineleri sadece su transferi yapmaz. Isı, atık su, farklı sıvı maddeler ve ebadına göre katı maddeler pompa aksamı ile transfer edilir. Pompalı sistemin kullanılma sebebi ise basıncın yetersiz kalmasıdır. Özellikle su transferlerinde basıncın 3,5- 4 bar değerinde olması gerekir. Aksi halde pompa kullanılmalıdır.

 Kullanım Alanları

 Pompa sistemi çok çeşitli ebatlarda ve çok çeşitli kullanım alanları için üretilir. Günlük hayatta kullanılan tipi ve sanayi sektöründe kullanılan tipi faklı işlevlere sahiptir. Günlük hayatta kullanılan pompalar daha çok mutfak gereçlerine dair olup; damacana, su arıtma cihazı gibi gereçlerden faydalanmaya yardımcı olur. Sanayi sektöründe kullanılan pompalar ise devasa kazanlarda, kuyularda kullanılmak üzere tasarlanmış olup, ısıdan zeytine, atık sudan temiz suya pek çok maddeyi transfer ederler.

 Çalışma Prensibi

 Sanayi tipi pompalar, kompleks bir aksama sahip olup, geniş kapsamlı bir sistemde çalışırlar. İçerisindeki pek çok filtreyle, kirli suyu arıtıp haznesinde biriktirir ve tekrar kirlenmesine engel olacak şekilde saklar. Haznede biriken su kullanıldıkça, otomatik olarak tekrardan temiz dolumu başlar. Bu cihazların 8- 10 litreye kadar hazneleri mevcuttur. Farklı alanlarda kullanılan diğer pompaların ise filtre özellikleri, kullanıldıkları yere göre değişkenlik gösterir. Ancak bu değişkenlik yalnızca söz konusu maddeye göre değişmez. Pompanın kullanılacağı alan, derinlik, basınç gücünün değerleri de belirleyici başka etkenlerdir.

 Elektrik Kesintilerinde Pompanın Durumu

 Elektrikli bir aksamdan bahsettiğimiz için elbette kesinti söz konusu olduğunda pompanın çalışması da duracaktır. Ancak özellikle tarım alanında çalışanlar, kesinti yaşanırsa sistemi devre dışı bırakırlar. Bu işlem, pompanın zarar görmemesi adına önlem almak için yapılan bir işlemdir. Aksi halde pompanın yanmasına kadar büyüyebilecek sorunların doğması oldukça mümkündür.

 Farklı Tedbirler

 Bu konuda en büyük desteği üretici firmalardan alabilirsiniz. Kurumsal pek çok firma, basit bir uygulama ile size kesinti olması durumunda, pompanın hasar görmemesi için tekrardan ne zaman çalışması gerektiğine dair bilgilendirme hizmeti sunuyor. Bu hizmet sayesinde de büyük maduriyetlerin önüne geçilmiş oluyor.

Sosyal Medya :
Pet Şişe Suları Sağlıklı mı?
09 Kasım 2022, 15:49
ÖNCEKİ
Açık Kasa İle Kapalı Kasa Arasında Ki Fark Nedir?
12 Kasım 2022, 10:00
SONRAKİ