WhatsApp
Telefon
Pet Şişe Suları Sağlıklı mı?
09 Kasım 2022, 15:49

Pet Şişe Suları Sağlıklı mı?

Pet Şişe Suları Sağlıklımı?

Pet Şişe Suları Sağlıklı Mı?

 Günümüzde binlerce insan her gün pet şişeden su içiyor.Ama pet şişeden su içmek ne kadar sağlıklı peki? Yapılan araştırmalara göre plastik su şişelerinden su içmenin sağlıksız olduğu görülüyor. Çünkü plastik şişelerin üretiminde kimyasallar ve sağlığa zararlı maddeler bulunuyor. Ayrıca plastik su şişeleri birde güneş ışığına maruz kaldığı zaman pet şişenin içeriğinde bulunan maddeler su ile karışıyor. Su ile karışan maddeler insan sağlığını direk olarak etkiliyor. Bu yüzden pet şişeyle su içmek insan sağlığına son derece zararlıdır. Pet şişe su yerine daha çok cam şişe sular tercih edilmelidir. Çünkü cam şişelerde böyle bir durum söz konusu değildir.

 Plastik Su Şişeleri Hangi Maddeleri İçerir?

 Plastik su şişeleri içeriğinde birçok madde bulunmaktadır. Bu maddelerin bazıları insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.

 Plastik su şişesi içinde bulunan maddeler şunlardır:

 Pet

 Pet'in açılımı Polietilen'dir. Bu madde polimer bir madde olup suyu zehirleyebilmektedir. Bu yüzden plastik şişedeki sular bu maddeden etkilenebilir. Petin birçok çeşiti vardır.

 Suya geçebilen pet çeşitleri şunlardır:

  1. Ftalat

 Ftalat polietielen bir madde olup plastik şişelerde bulunur. Ftalat maddesi plastik şişeyi esnek haline getirebilme özelliğine sahiptir. Çok fazla tüketildiğinde insan sağlığına ciddi zararı bulunur. Plastik şişelerde bulunan sular bu maddeden etkilenme oranı yüksektir.

 Bu madde endokrin problemlerine yol açar.

  1. 2. Antimon

 Bu madde PET'in katalizörü arasında yer alır. Bu maddede insan sağlığına zararlıdır. Sağlık uzmanları tarafından bir şişe suda ne kadar antimon olacağına dair sınırlama getirilmiştir.

  1. 3. Formaldehit-Asetaldehid

 Bu maddeler şişe içindeki suyun plastik tada sahip sahip olması sağlar. Su güneş ışığında kaldığında bu maddeler suyla karışarak tadının bozulmasına yol açar. Bu yüzden pet su şişeleri güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

 Plastik Su Şişesi İle İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

 Günümüzde çoğu kişi plastik şişelerdeki suyu içtikten sonra şişeye tekrar su doldurup o şişeden su içmeye devam eder. Fakat kullanılmış şişeye su doldurup tekrar içmek çok sağlıksızdır. Çünkü hazır pet şişenin içindeki su bittikten sonra mikroorganizmalar ve bakteriler şişe içinde üreme yaparlar. Bu şişeye tekrar su doldurup içen kişilerin hastalanma olasılıkları çok yüksektir.Çünkü boş şişe içinde mantarlar ve bakteriler üreme yaparlar. Bu yüzden pet su şişeleri kullanıldıktan sonra geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

Sosyal Medya :
Neden Su İçmeliyiz
09 Kasım 2022, 13:31
ÖNCEKİ
Açık Kasa İle Kapalı Kasa Arasında Ki Fark Nedir?
12 Kasım 2022, 10:00
SONRAKİ