WhatsApp
Telefon
Neden Su İçmeliyiz
09 Kasım 2022, 13:31

Neden Su İçmeliyiz

Neden Su İçmeliyiz

Neden Su İçmeliyiz

 İnsan vücudu, en temel besin kaynağı olarak su tüketir. Ayrıca su tüketmenin çok sayıda faydası olduğu, sıklıkla değinilen bir konudur. Tüm bu durumlara rağmen, her durumda olduğu gibi su tüketiminde de ölçülülük oldukça önemlidir. Neden su içmeliyiz diye sorgulayan bireylerin, suyun sağladığı faydaları bilmeleri gerekir.

 

 Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Neden su içmeliyiz diye düşünen bireyler, suyun faydalarını öğrendikleri zaman nedenini daha iyi anlar. Bu faydalar şu şekildedir;

  1. Susuz kalan beyin, keton adı verilen bir salgı salgılanmasına sebep olur. Bu salgı ise ağız kokusuna neden olur. Yani su tüketimi yeterli olmayan bireylerde ağız kokusu meydana gelirken, yeterli miktarda su tüketen bireylerde bu durum önlenir.
  2. Su, emzirme döneminde olan anneler için süt oluşumunu sağlayan en önemli kaynaktır.
  3. Su içmek, reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  4. Su içmek, saçların cansız görünmesine, kırılmasına ve kepek oluşumuna engel olma payına sahiptir.
  5. Susuz kalan beyinde, dalgınlık, unutkanlık gibi semptomlar görülmeye başlar. Su tüketimi ise bunu önler.
  6. Su içmek, vücut direncine önemli ölçüde katkıda bulunur.
  7. Susuz kalan vücut matlaşır, kurur. Su içmek ise cildin nemlenmesine yardımcı olur, ten rengini parlak olmasına katkı sağlar, genç bir görünüme kavuşturur.
  8. Yeterli miktarda su içmek, vücut ısısının dengelenmesi konusunda önemli bir rol üstlenir.
  9. Yeterli miktarda su içmek, metabolizmanın daha düzenli ve hızlı çalışmasına neden olur. Bu sayede sindirim, boşaltım gibi sistemler daha düzenli çalışır.
  10. Yeterli miktarda su içmek, böbrek taşı gibi oluşumların önlenmesi veya daha rahat atlatılması adına önemlidir.

 Bu gibi örnekler artarak devam eder. Su içmek, vücudun vazgeçilmez gereksinimidir.

 

 Su İçmenin Zararları Neden su içmeliyiz diye sorgulayan bireyler, suyun faydalarını öğrendiklerinde çok miktarda tüketme yoluna gidebiliyor. Ancak burada en önemli ölçüt, ölçülü olmaktır. Azı fayda olan birçok varlığın çoğu zarardır. Su içenin zararı ise, kirli su tüketiminde ve fazla su tüketiminde ortaya çıkar. kirli su ile mikrop kapma ihtimali yüksek iken, fazla su tüketildiği zaman da zehirler.

 

 

Sosyal Medya :
Açık Kasa İle Kapalı Kasa Arasında Ki Fark Nedir?
12 Kasım 2022, 10:00
SONRAKİ